Jdi na obsah Jdi na menu

Mé postřehy z finále Dance World Cup v Paříži 2011

13. 7. 2011


b635ad01.jpg

Tak jsem si konečně našel chvíli času pro napsání nějakých informací o této soutěži.

Této soutěže jsme se zúčastnili poprvé. Informace k ní jsme společně s p.Pospíšilovou našli na internetu, a to někdy kolem prázdnin roku 2010, kdy se hledala alternativa k soutěži v USA (v roce 2010 se do USA z různých důvodů nejelo a nevěděli jsme v tu dobu, zda se další rok pojede), navíc jsme hledali i něco finančně dostupnějšího, ale zároveň se stejnou nebo ještě lepší úrovní. Cílem tedy bylo, aby se naši nejlepší mohli poměřit s těmi nejlepšími na světě. Lákalo i to, že finále se v roce 2011 konalo v Paříži.

Podmínkou účasti na finále této soutěže ale je uspět v národní kvalifikaci. Ta se konala v německém městě Selb poblíž českých hranic. V Německu se to koná proto, že žádná česká škola nemá momentálně licenci tuto kvalifikaci provádět. Případný zájemce by musel projít licenčním řízením a splnit určité podmínky (podrobnosti momentálně neznám). V roce 2012 tedy bude tato kvalifikace asi opět v Selbu, pokusím se ale u pořadatelů zjistit přesnější podmínky, zda bychom se nemohli někdy v budoucnu tohoto ujmout třeba my.

Z kvalifikace z každé kategorie postupují do finále obvykle první dva, ale zároveň musí dosáhnout určitý počet bodů, tak z některých nakonec porota vybrala na postup jen vítěze nebo nikoho. Na druhou stranu může porota občas poslat z kategorie i tři zástupce, což se také stalo. V mnoha kategoriích je postup velmi těžký, proto bylo
velkým úspěchem už to, že se od nás do finále dostalo 7 choreografií (11 soutěžících).
Dařilo se nám především v kategoriích, které u nás na baletních soutěžích (Hradec Králové, Pardubice apod.) nenajdeme (nebo jen v omezené formě),  a to jsou moderní formy baletu a tance. Např. v kategorii "moderní tanec" a kategorie "jazz/show dance". Uspěla ale i Eliška Sukopová v "baletu jednotlivců" (bohužel z rodinných důvodů se nemohla zúčastnit kvalifikace Klaudie Lakomá, která by také měla velké šance uspět) a choreografie "Jaro" v "baletu skupin".selb_2011_094_small.jpg

Podařilo se nám sehnat výhodně letenky a tak na konci června jsme odletěli (s vyjímkou Bělinových, kteří zvolili dopravu autem) do Paříže (každé dítě doprovázel alespoň jeden z rodičů, někteří si vzali i sourozence, tak nás byla docela početná skupina). Navíc jsme si po domluvě sehnali s vyjímkou dvou rodin i ubytování ve společném hotelu. Jednalo se o apartmánový dům poblíž místa konání soutěže. Výhodou pokojů bylo,že měly i kuchyňku s možností si něco uvařit a také bazén u hotelu. Trochu nevýhodou bylo to, že přímo v apartmánovém domě (ani poblíž) nebyla restaurace, bylo jen možno si objednat snídaně. Na druhou stranu nepříliš daleko bylo velké obchodní centrum (dopravovat se dalo autobusem nebo cca 30 minut pěšky). Ještě jsem zapomněl uvést, že z trenérů nás doprovázela Irina Popova a Tomáš Derka.

s6306558.jpg


Samotná soutěž byla v kongresovém centru luxusního hotelu "Newport Bay Club", který je umístěn v hotelové části areálu Disneyland Paříž (cca 30km od centra a asi 1.5km od našeho místa ubytování). K místu soutěže jsme se dopravovali autobusem, který jel někdy přímo, někdy jsme museli k obchodnímu centru a pak vláčkem 1 zastávku do Disney. Vláčkem jsem nazval tzv. RER, což je něco jako metro na povrchu, jezdí především do vzdálenějších oblastí, kam nedosáhno metro, tedy např. Disneyland, letiště, Versaille apod. Do centra jsme se opět dopravovali tímto vláčkem RER v kombinaci s již zmíněným autobusem (celkem to do centra zabralo asi 30 minut s RER + 10 minut ten autobus, který ale nejezdil příliš často). Pokud se chystáte někdo do Paříže, tak povídání o nejvhodnější jízdence pro dopravu je na trochu delší povídání, ale my využili pro náš případ (vnější 5.zóna) asi nejvýhodnější týdenní průkazku za 38€, s kterou se pak již dalo jezdit od pondělí do neděle všemi prostředky (metro, RER, autobusy)  bez omezení (v tom kroužku kolem centra Paříže s poloměrem cca 40km). Mimochodem jednotlivá jízdenka na RER (třeba pro dopravu z letiště do centra nebo z centra do Disney stojí kolem 8€, levnější jednorázové lístky, které stojí asi 1,2€/ks (při nákupu po deseti), se dají použít jen pro cestování po vnitřním centru Paříže, tedy obvykle metro, ne RER).

img_3063_small.jpg


Po prvním cestovním dnu, kdy nás potrápilo především tropické počasí a přeplněný RER (z letiště se musí cca 1/2 hodiny do centra a pak jiným RER opět cca 1/2 hodiny do oblasti Disneylandu), neb jsme se trefili do "špičky", nás druhý den čekalo slavnostní zahájení. To zahrnovalo jednak slavnostní průvod Disneylandem, pro který byla předepsaná asi 6,5 minuty dlouhá pochodově-taneční choreografie (tuto jsme dle videa na několika zkouškách již doma předem nacvičili) a pak večerní slavnostní zahájení soutěže v "Newport Bay Club" s představením poroty, soutěžících týmů, maskotů v krojích apod. I druhý den byl tropický, tak především ten pochod byl pro děti a Tomáše (který s nimi šel a tančil v tom průvodu) náročný. Sraz byl již cca 3 hodiny před vlastním pochodem, ještě se trochu zkoušelo, seřazovalo a pak přesun do areálu Disneylandu, kde pochod probíhal. Celé soutěže se zúčastnilo cca 1800 soutěžících z mnoha států celého světa, ne všichni šli i do tohoto nepovinného průvodu, ale účast byla hojná. Za Česko, které mělo díky několika velkýcm tanečním skupinám kolem stovky soutěžících, se ale průvodu účastnil jen zlomek, kromě našich (s Tomášem dvanácti zástupců) zde již bylo dalších jen cca šest účastníků + nějaký doprovod. Do čela průvodu byli již předem vybráni Anna Herrmannová z Baletní školy J.Němce z Prahy a náš Marek Pospíšil, jako tzv. maskoti, kteří museli jít v krojích. Čekání a přípravy sice byly úmorné, vlastní pochod a tanec zaplněným Disneylandem ale dětem zážitky určitě přinesl. Tančili včetně malé Adélky Bendové výborně, Marek Pospíšil, který byl vybrán jako maskot v národním kroji, se také držel v tom vedru skvěle. Škoda, že je nemohla vidět většina rodičů, vstup do areálu Disneylandu (cca 58€) by si museli normálně zaplatit a to je za asi 20-30 minut pochodu docela dost peněz (nedalo se to totiž moc využít k návštěvě atrakcí, neboť děti měly již kolem poledne být na seřadišti a po skončení pochodu měly asi za hodinu slavnostní zahájení soutěže v Newport Bay Club). Tak nakonec se na ně dívali (a natočili je) jen Bělinovi, kteří šli do Disney již předem se synem a já se propašoval se soutěžícími jako doprovod (pomohlo soutěžní tričko :) Snažil jsem se fotit. Na naše tanečnice a tanečníky (Tomáše s Marečkem) jsem byl již tehdy pyšný, ono reprezentovat ČR na podobné soutěži se zase nepovede příliš často (a ten pochod byl ještě něco navíc). Aplaus diváků jim byl podporou, po skončení jsme je ale i tak museli podpořit dostatkem tekutin a sladkostí za místní "lidové" ceny. Večerní slavnostní zahájení mělo také úroveň, na pódiu se představovali národní týmy,jejich vlajkonoši a maskoti, tak si to hlavně Marek užil, potkal se tam i s Mickeym a Donaldem. Jen snad při nástupu našeho týmu by mohli zahrát tu správnou hymnu (hráli nám slovenskou...). Pak už na hotel a hurá do bazénu (bylo výborné především pro děti že jsme ho tam měli).

 

img_3051_small.jpg

 

img_3471_small.jpg

 


Třetí den se již začínalo soutěžit, konkrétně od nás to byla Eliška Sukopová v kategorii "balet jednotlivci 10-13 let". Čekalo ji skoro 30 soupeřů a úroveň byla hodně vysoká, nestačili jsme se nad náročností některých choreografií a uměním soupeřek divit (některé vypadaly jako profesionálky,jiné tak na 17 let...), nejvyšší pozice nakonec obsadilo Japonsko, Německo, Rumunsko, Portugalsko. Eliška zatančila dobře, jen s drobnými chybičkami, ale v kombinaci s tím, že soupeřky měly náročnější choreografie to stačilo "jen" na 16.místo, získala 80,33 bodů (na medaili bylo potřeba 87,33). I tak nechala za sebou spoustu dobrých soupeřek. Nejlepší česká zástupkyně Anna Herrmannová z Prahy, která v Česku zatím na soutěžích nenašla přemožitelku a v loňském finále Dance World Cupu na  Sardinii získala ještě v mladší kategorii stříbrnou medaili, skončila devátá (84 bodů).Další česká zástupkyně Dominika Dosedlová skončila za Eliškou na 26.místě. Eliška byla sice smutná, ale myslím že nemusí. Tyto zkušenosti jí pomohou v budoucnu, a je skvělé, že alespoň Irina se podívala, jaké choreografie mají šanci. Pro zvládnutí náročnějších choreografií bude potřeba i více času na přípravu, ale již zde jsme se s Irinou domlouvali, že uděláme vše pro to, aby Eliška i další, kteří mají chuť na sobě pořádně makat, dostali šanci být příští rok výše. Výběrem takto náročné soutěže se může Baletní studio opět někam posunout.

 

img_1486_small.jpg

 

Čtvrtý den soutěžila naše taneční skupina s choreografií "Jaro", v kategorii "10-13 let balet skupiny", soutěžilo 19 skupin.Holky zatančily moc dobře, s nasazením i výrazem (drobnosti dané nervozitou se sice našly, ale bylo jich minimum). Získaly 81,33 bodu, ale stačilo to "jen" na 10.místo. V jednotlivcích jsme s porotou víceméně souhlasili, ale zde byly hodně upřednostněny choreografie s větším množstvím tanečníků. Naše "Jaro" bylo dle mého názoru jedna z nejnáročnějších choreografií, ale podobně dopadli i někteří další tančící ve čtveřici či šestici. Medaile braly velké formace z Polska, Portugalska a Německa. I v tomto máme zkušenost do budoucna. Nutno doplnit, že další dvě formace z Česka, které zde také soutěžily, skončily až za námi.

 

img_7223b_small.jpg


Pátý den jsme měli nejnáročnější, neboť se tančil "jazz/show dance" jednotlivci i duet/trio. V kategorii "Jazz/Show dance - duet/trio do 13 let" jsme měli naše duo s "I love jazz" Terku Bělinovou a Viktorku Štverkovou a také naše trio s choreografií "Do you love me" Báru Vanskou, Adélku Bendovou a Marka Pospíšila (byli zde nejmladší, ona totiž kategorie "jazz/show dance" nemá bohužel vypsánu věkovou kategorii 6-9 let, tito malí v jednotlivcích a duo/trio mohou tančit jen klasický balet). Naši "malí" zatančili dobře (škoda, že na Marečka padla trochu nervozita a nebyl úplně uvolněný, jak jsme u něho zvyklí, v Německu na kvalifikaci byl hlavní tahoun především on). Oproti Německu udělala ale velký pokrok Adélka Bendová, u ní je vidět za ten uplynulý rok baletu obrovský pokrok. Líbila se mi i Barča Vanská, i ona se myslím neustále zlepšuje. Mareček tančí modernu úžasně, ale občas ho přemíra odpovědnosti trochu svazuje, zatančil i v Paříži dobře, ale protože si již dříve nasadil laťku hodně vysoko, nebude to teď mít lehké :) Nakonec mezi 14-ti soutěžícími skončili na 8.místě, získali 83 bodů a předstihli několik podstatně starších soupeřů. Myslím, že kdyby to zatančili optimálně, mohli být i kolem pátého šestého místa, choreografie to byla moc dobrá. Naše další dvě holky s choreografií "I love jazz" skončily nakonec na 9.místě. Myslím, že zatančily výborně, ale zde sehrálo roli především to, že porotci jejich choreografii považovali za příliš jednoduchou či jednotvárnou a tak jim moc šanci nedali. Medaile zde braly Anglie a Německo. I toto je pro nás poučení, že co stačí v pohodě v Česku, je ve světě jinak a podle toho se musíme na příští rok připravit.

V jednotlivcích v "show dance/jazz" do 13 let nás pak reprezentovaly Terka Bělinová ("Hexe", zde nazvané jako "Witch") a Kateřina Dostálová ("Hello Dolly"). U Terky zde platí to, co pro "I love jazz", zatančila dobře, ale tato dost specifická choreografie zde bohužel nezaujala a Terka skončila na 14.místě. U Kačky Dostálové, která skončila na 11.místě, to bylo myslím kromě choreografie ovlivněno i jejím výkonem. Kačka neměla úplně svůj den, viděl jsem ji tuto věc již zatančit podstatně lépe (např. v sobotu 25.6.). Nedá se rozhodně říci, že by se nesnažila, ale prostě tomu něco chybělo a to byla škoda, při optimálním výkonu by myslím také mohla kolem 6.místa být. Medaile v této kategorii braly Itálie a Portugalsko. Opět jsme se ale v této kategorii poučili, že pro uspění na takovéto soutěži budeme muset hodně přidat v náročnosti a nápaditosti choreografií, jinak na medaile nemůžeme pomýšlet ani při optimálním výkonu a pokud se zlepší konkurence v Česku, tak bychom se příště nemuseli ani kvalifikovat.

img_8715_small.jpg

Poslední šestý den tančila již jen Eliška Sukopová v kategorii "moderní tanec do 13 let" svou "Dalidu". Byla to nejvíce obsazená kategorie, celkem 40 soutěžících. Před soutěží jsem této choreografii hodně věřil, ale po těch předcházejících dnech na nás trochu padla taková ta pesimistická nálada. Asi to byla chyba, protože Eliška zatančila moc dobře a možná kdyby šla na jeviště ještě trochu suverenněji a zatančila to ideálně, mohli jsme mít i medaili. Nakonec to bylo skvělé 6.místo za 90.33 bodu, jen 2 body za medailí. Další české zástupkyně v této kategorii Agáta Drozdová a Eliška Rajmonová skončily až za ní. Medaile si odnesly soutěžící z Rumunska, Anglie a Portugalska. Eliška nám udělala nakonec velkou radost, i když nám vrtalo hlavou, co chybělo k tomu, aby ta vytoužená medaile byla.

dalida-francie-002_small.jpg

 


Závěrem snad jen to, že tento rok pro nás byla především zkušenost. Nemůžeme říci, že bychom neuspěli (z Česka nás předstihla jen již zmiňovaná A.Herrmannová a jedinou stříbrnou medaili pro ČR na šampionátu získala Anna Maria Mitrova z Aisha dance school - studia orientálních tanců v kategorii "junioři-národní/folklórní tanec"), ale naše ambice jsou vyšší (bez ohledu na to, že mnohé země mají nesrovnatelně lepší podmínky pro přípravu) a věřím, že se všichni poučíme a na příští rok, kdy se chceme soutěže opět zúčastnit, se připravíme ještě lépe. Kvalifikace bude opět v únoru či březnu v Německu a finále pro ty, co postoupí, tentokrát koncem června v Rakousku.

 

Moc děkuji soutěžícím za výkony, trenérům (především Irině a Lucce Rojkové) za přípravu soutěžících a rodičům za podporu. Úplně jsem zapomněl říct, že jen tak mimochodem jsme si my i děti v rámci možností užili Paříž, od zábavních parků Disneyland a Asterix park, přes památky, Eiffelovku až po okolí Moulin Rouge, ani se nám nějak nechtělo domů... Já měl volné sice jen dvakrát odpoledne, ale také jsem něco stihnul a rád se do Paříže ještě někdy vrátím. Hlavně jsem rád, že po organizační stránce se mi vše podařilo zajistit.

Roman Kadlec

 

Náhledy fotografií ze složky World cup finále Paříž 2011

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář